Venkovní koupání

Kam za (téměř) mořskou vodou

Slunce svítí, vítr čechrá vlasy a zmrzlina chladí na jazyku, jediné co chybí je moře… V Třeboni sice moře nenajdete, ale v blízkém okolí můžete vyrazit k několika vodním plochám, které by se daly mořem snadno nazvat. Jsou to jihočeské pískovny.

Pískovny

Jednou z nejoblíbenějších a největších pískoven u Třeboně je Cep, místními často nazývána Suchdolská. Najdete ji před obcí Suchdol nad Lužnicí vlevo od silnice, pokud pojedete z Třeboně. Neomylně poznáte to správné místo podle aut rozesetých všude u silnice i na lesních cestách. Nevýhodou této pískovny je její značná oblíbenost a zástupy lidí v každé denní době. O kousek vedle, na pravé straně od silnice, je pískovna Cep II. Musí se k ní projít kousek lesem, ale vyplatí se to. Její tyrkysově modrá voda vás alespoň v myšlenkách přenese na Azurové pobřeží. I tato pískovna je poměrně oblíbená, ale lze tam najít místa téměř bez lidí.

Delší cestu ujedete k oblíbené pískovně u Halámek. Z Třeboně je nutné podniknout cestu dlouhou skoro třicet kilometrů. Absolvovat se dá ale i na kole, takže jí snadno spojíte s výletem. První část cesty až k Myslivně Barbora můžete projet po trase stezky Okolo Třeboně.

Pokud se z Třeboně vydáte na opačnou stranu směrem k Veselí nad Lužnicí, narazíte u vesničky Vlkov na soustavu Veselských pískoven. Na výběr jich máte hned několik. Opět se na cestu můžete vydat na kole. Nejjednodušší trasa vede přes místní vesnice (Břilice, Přeseka, Lužnice, Klec a Vlkov). Vyhnete se tak hlavní silnici a ještě poznáte místní krajinu. Nejkrásnější část cesty mezi Klecí a Vlkovem lemují rozhlehlé rybníky s poetickými názvy Láska, Naděje, Skutek, Dobrá vůle nebo Víra.

Pískovna Cep I na mapě

Pískovna Cep II na mapě

Halámská pískovna na mapě

Veselské pískovny na mapě

Přírodní koupaliště

Od června do září navštivte přírodní koupaliště v Borovanech, které leží jen 18 kilometrů od Třeboně. Hlavní předností koupaliště LAZNA je biologický způsob čistění vody, který probíhá ve filtračních lagunách působením vodních rostlin a přírodních ekosystémů. Alergie na chlor tedy není překážkou pro relaxaci v tomto koupališti. Děti se tu vyblbnou na skluzavce, houpačce nebo vodním hřibu. Dospělým je k dispozici skokanský můstek a odpočinkové molo. Ani méně pohyblivým návštěvníkům není vstup do vody zapovězen, pomůže jim zdvihací zařízení pro handicapované. Samozřejmostí je veškeré zázemí od toalet po přebalovací pult pro batolata. Až vám vyhládne, je k dispozici také bufet. 

Web města Borovany - aktuální otevírací doba koupaliště LAZNA

Třeboňsko nabízí také velké množství přírodních rybníků, které zvou ke koupání. Bohužel kvalita vody zejména v letních měsících kolísá a často je zdraví nebezpečná. Pro milovníky přírodního koupání doporučujeme navštívit Rozvodí, kde se Lužnice dělí na Starou a Novou řeku. Voda je sice trochu studenější, zato vás dokonale osvěží.

Rozvodí na mapě

Koupání pod střechou

Skoro mořskou vodu najdete také v Lázních Aurora, tamní krytý bazén nabízí slanou vodu s léčebnými účinky. Při nepříznivém počasí ideální varianta.

Web lázeňského wellness centra