Třeboň na kole

Na kole po Třeboni i dál

Když se řekne Třeboňsko, leckomu se na prvním místě vybaví právě cykloturistika. Vyrazit na kolo do okolí Třeboně je totiž ideální způsob poznávání krás této malebné krajiny plné lesů a rybníků.  Spousta značených cyklotras tvoří spletitou sít. Pohodlně si na nich zajezdí celé rodiny. Třeboňská pánev naštěstí nenabízí výrazná převýšení, proto se hodí pro všechny pohodlnější cykloturisty i pro děti. Zdatnější sportovci si chybějící kopce mohou vynahradit prodlouženou trasou své cyklovyjížďky.

Doporučené trasy pro vaši cyklojízdu

Cyklistická naučná stezka Okolo Třeboně

Celkem 39 kilometrů dlouhá trasa vás zavede od rybníku Svět okolo Opatovického rybníka až k přírodní památce Soví les. Když budete mít štěstí, možná v něm uvidíte nebo uslyšíte některého ze vzácných ptáků, kteří tu hnízdí: orla mořského, datla černého nebo čápa černého. Samozřejmě tu hnízdí také sovy, podle kterých je les pojmenován. Z celkem deseti druhů žijících v ČR je jich na tomto malém území rovnou osm. Dále pokračujte okolo všudypřítomných rybníků až do Lutové, kde může každý milovník architektury obdivovat tradiční venkovská stavení. Přes Stříbřecký most  okolo pomníku Emy Destinové se trasa stáčí zpět ku Třeboni. Při zpáteční cestě můžete ještě obdivovat národní přírodní rezervaci Stará řeka. Oblíbená zastávka na závěr u kaple Sv. Víta láká cyklisty i další turisty k posezení u piva nebo něčeho dobrého k snědku. Po téměř čtyřicetikilometrové cestě na kole jistě vyhládne všem a odsud je to již do Třeboně, co by kamenem dohodil.

Cyklistická naučná stezka Rožmberk

K okolí největšího rybníka v republice se můžete vydat po 22 kilometrů dlouhé trase, která vám přiblíží monumentálnost tohoto mimořádného vodního díla. Z Třeboně vyrazte směrem k obci Lužnice. Minete Břilický rybník, rybník Kaňov a prohlédnete si také Zlatou stoku. Naučná stezka Rožmberk končí v obci Stará Hlína, která se pyšní dvěma kamennými mosty, jež jsou chráněnou technickou památkou. Jeden z mostů si také zahrál ve filmech a pohádkách. V roce 1954 účinkoval v pohádce Byl jednou jeden král a v roce 1999 v pohádce Z pekla štěstí, ve stejném roce figuroval také ve filmu Všichni moji blízcí. Ze Staré Hlíny se můžete vrátit stejnou trasou nebo se napojit na stezku Okolo Třeboně.

Obě doporučené cyklotrasy jsou po cestě značené a nabízejí také informační tabule s historickými, zeměpisnými i přírodními zajímavostmi z dané lokality.

Kolo si s sebou do Třeboně brát nemusíte, najdete tu dostatek půjčoven. Půjčovna Českých drah se navíc nachází přímo naproti našim apartmánům v železniční zastávce Třeboň lázně. Při pobytu u nás si tak kolo můžete půjčit hned za rohem. 

Web ČD - půjčovna kol Třeboň lázně (otevírací doba, ceník)