Tipy na výlety

Objevte okolí Třeboně

Až se nabažíte Třeboně a nejbližšího okolí, nastává ideální chvíle, kdy můžete navštívit i vzdálenější místa. Pohodlně se k nim dovezete autem, do některých snadno i vlakem nebo autobusem, odvážnější mohou vyrazit na kole. Pobaví se děti i dospělí, fanoušci historie, botaniky i adrenalinu. Prostě všichni.

Červené Blato

A začneme nedaleko Třeboně. Vydejte se směrem na Nové Hrady a po necelých dvaceti kilometrech dojedete k národní přírodní rezervaci Červené Blato, která je součástí CHKO Třeboňsko. Rašelina se tu těžila už od roku 1774 pro potřeby nedaleké sklárny, těžba byla ukončena ve 20. století. Rezervaci vyhlásilo Ministerstvo kultury v roce 1953 a od té doby je místo chráněno. Přes Červené Blato vede čtyřkilometrová naučná stezka, která vám zabere přibližně dvě hodiny času. Dřevěný chodníček vás provede malebnými zákoutími celého rašeliniště. Narazíte na celkem devět zastávek s informačními tabulemi. Těšit se můžete na krásné výhledy do přírody. 

Terčino údolí

Pokud vám zbyde energie, vyrazte k nedalekým Novým Hradům do Terčina údolí. Přírodně krajinářský park je od roku 1949 vyhlášen národní přírodní památkou. Původně byl založen jako šlechtický park hrabětem Janem Nepomukem Buquoyem na podnět jeho ženy Terezie v roce 1756. Projděte se okolo říčky Stropnice a načerpejte novou energii z přírody. V areálu najdete několik zajímavých budov: Václavovy lázně, Modrý dům, Švýcarský dům nebo tvrz Cukštejn. Nevynechte Kneippování, léčebnou metodu využívající vodoléčbu, která kombinuje chůzi bosky vodou a po přírodním chodníku. Na závěr vás jistě ohromí umělý vodopád z roku 1817, který je chloubou celého Terčina údolí. Naučná stezka po Terčině údolí je dlouhá asi pět kilometrů a se všemi zastaveními ji projdete za cca tři hodiny.

Zoo Dvorec

Statické přírody už bylo dost, nyní se vydejte za něčím živějším. Zoo Dvorec nedaleko obce Borovany je asi dvacet kilometrů od Třeboně. V této malé sympatické zoo najdete různá exotická zvířata. Z primátů třeba šimpanze, makaky nebo lemury. Těšit se můžete také na šelmy různých velikostí. Od největších medvědů, přes různé druhy tygrů včetně bílých, nosály nebo skunky. Nechybějí ani různé exotické ovce a kozy, zebu nebo velbloud. Najdete tu také papoušky, hady nebo dokonce krokodýly. Otevírací doba v sezoně je od 9 do 18 hodin, od září do října jen o hodinu kratší, končí se v 17 hodin. Můžete využít také zážitkových nabídek a projít si zoo s průvodcem nebo se na jeden den stát ošetřovatelem zvířat.

Web Zoo Dvorec

Jindřichohradecká úzkokolejka

Vydat se na výlet do historie by si občas přál každý z nás. Kousek za Třeboní se vaše touha může stát skutečností. Jindřichohradecká úzkokolejka vás přenese do časů našich babiček. Po úzkokolejce se totiž pravidelně prohánějí parní vlaky. Od 1. července do 29. srpna jezdí denně, mimo sezonu o sobotách. Kromě historických vozů se Jindřichohradecké místní dráhy pyšní jednou designovou perlou. Motorové vlaky Nautilus vypadají na první pohled jako vystřižené z knihy Julese Verna. Vystupte na některé ze zastávek úzkokolejky a udělejte si krátký výlet. Na zastávce Kaproun najdete pomník Járy Cimrmana, který tu byl prý kdysi nucen vystoupit z vlaku, protože jel bez platného lístku. Nezapomeňte si proto koupit jízdenky!

Jízdní řády úzkokolejky

Stezka korunami stromů

Od Třeboně vzdálenější zato o nic méně atraktivní je Stezka korunami stromů. Najdete ji u vodní nádrže Lipno asi 90 kilometrů od Třeboně. Výlet můžete spojit s koupáním, plachtěním nebo dalšími vodními sporty. Jedinečná Stezka korunami stromů nabízí výhledy do všech světových stran a z věže se dolů můžete svézt nejdelším suchým tobogánem v ČR. Stezka je naprosto bezbariérová, projdete zde i s kočárkem nebo invalidním vozíkem. Po cestě na vrchol věže je k dispozici několik odpočinkových zastavení, vyhlídek a adrenalinových stanic. Nahoru ke stezce se vydejte buď pěšky nebo lanovkou. Pro cestu dolů doporučujeme půjčit si u horní stanice lanovky koloběžky a zkuste si rychlou jízdu z kopce dolů. V červenci a srpnu si můžete každé úterý užít stezku i s hudebním doprovodem, konají se tu totiž pravidelné koncerty. Kromě toho se pokocháte výhledem do noční krajiny a efektně nasvícenou stezkou.

Web stezky