Kulturní akce

Třeboň kulturní

I když Třeboň se svými ani ne deseti tisíci obyvateli patří spíše mezi menší města, nabízí bohaté kulturní vyžití. Během roku se ve městě a jeho okolí koná velké množství nejrůznějších akcí, od tradičních řemeslných trhů na náměstí, přes výlovy místních rybníků, až po největší událost, která dělá jméno Třeboni u nás i v zahraničí, mezinárodní festival animovaného filmu. Co byste si podle nás určitě neměli nechat ujít?

Anifilm

Pokud patříte mezi fanoušky animovaného filmu, naplánujte si výlet do Třeboně na jaro. Mezi květnovými svátky zde každoročně probíhá Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm. Na přehlídku toho nejlepšího z domácí i zahraniční animované tvorby se do jižních Čech každoročně sjíždí  tisíce návštěvníků z celého světa. V tomto období zde často narazíte na známé české osobnosti, ale i zahraniční filmové tvůrce. Díky festivalu ožívá celé město. V divadle J. K. Tyla, kině Světozor a dalších městských prostorách máte jedinečnou možnost vidět animované novinky, které soutěží v kategoriích, jako jsou nejlepší celovečerní film, krátký film nebo studentský film. Město však pulzuje nejen v promítacích sálech. Na nejrůznějších místech po městě, jako jsou pivovar Regent nebo zámecký park, probíhá bohatý doprovodný program, který obsahuje nejrůznější výstavy, workshopy, koncerty a představení pro děti.

Oficiální web festivalu Anifilm

Okolo Třeboně

Ten, pro koho znamená léto hudební zážitky pod širým nebem, si také přijde v Třeboni na své. Na přelomu června a července se v okouzlujícím prostředí třeboňského zámku pravidelně koná multižánrový hudební festival Okolo Třeboně. Vystoupení českých i zahraničních interpretů probíhají na zámeckém nádvoří a v přilehlém parku, kde získávají nezaměnitelnou atmosféru. Festival patří po více než 20 letech fungování k Třeboni stejně neodmyslitelně jako například rybníky. Pokud hledáte hudební zážitek, který voní létem, prázdninami a pohodou, pak si Okolo Třeboně určitě nenechejte ujít. Jak zní podtitul festivalu, prázdniny začínají v Třeboni.  

Oficiální web festivalu Okolo Třeboně

Léto v Třeboni

Každý rok od začátku prázdnin probíhají v rámci Léta v Třeboni nejrůznější koncerty a kulturní akce. Léto v Třeboni uzavírá Zavírání plavecké sezóny, které se koná na začátku září.

Třeboňská nocturna

Těm, kdo touží po opravdu povznášejícím zážitku, doporučujeme navštívit  Třeboňská nocturna – festival klasické hudby, který každým rokem přiváží do Třeboně hvězdy vážné hudby českých i zahraničních pódií. Kvalitní výběr interpretů ve spojení s autentickou atmosférou třeboňského náměstí nebo zámku dělá z koncertu nezapomenutelnou událost.

Oficiální web festivalu Třeboňská nocturna

Rybářské slavnosti

Pokud jste milovníky gastronomie, také si v Třeboni přijdete na své. Ve třetím srpnovém týdnu se na Sádkách Rybářství Třeboň a na Louce u Zlaté Stoky konají tradiční Rybářské slavnosti. Ty probíhají ve jménu bohatého kulturního a gastronomického programu, v rámci kterého můžete ochutnat vybrané speciality z místních ryb.

Zpátky do Třeboně

Zpátky do Třeboně je mladším sourozencem festivalu Okolo Třeboně a naopak prázdniny uzavírá. Probíhá až na samotném konci srpna. Na festivalu Zpátky do Třeboně můžete vidět společná vystoupení nejrůznějších muzikantů a často i spojení hudebníků, kteří spolu doposud nehráli. Na jednom jevišti se tu v minulosti potkali například Vlast Redl se Slávou Janouškem, Jarek Nohavica s kapelou, kapela Čechomor s Polským uskupením Buki nebo Bratři Ebenové s Karlem Plíhalem. Jak píše básník Jan Skácel v jedné své básni: „Nikde tak léto nevoní, jako koncem srpna v Třeboni.“ Určitě stojí za to zajet se o tom přesvědčit.

Výlovy

Pokud chcete nahlédnout pod pokličku jihočešství, zúčastněte se výlovu některého z jihočeských rybníků. Hlavní sezóna výlovů je na podzim od října do listopadu. Jde o slavnostní vyvrcholení práce rybářů, které je zároveň i turisticky lákavou atrakcí. Na hrázích rybníků jsou nejrůznější stánky s  občerstvením, ve kterých můžete ochutnat rybí speciality z Třeboňského kapra včetně oblíbených kapřích hranolek nebo si rybu zakoupit a odnést domů. Na tu nejzajímavější podívanou, kdy rybáři mezi pramice roztahují sítě, do kterých se následně zachytí tisíce kaprů a dalších druhů sladkovodních ryb, si doporučujeme přivstat. Probíhá v brzkých ranních hodinách. Divácky nejatraktivnější jsou výlovy rybníků Rožmberk a Svět, které probíhají každé dva roky. O tom, kdy jaký výlov probíhá, se můžete informovat na stránkách rybářství Třeboň.

Oficiální web Rybářství Třeboň - termíny výlovů